www.regiment58.fora.pl - Forum GRH 3. Posensches Infanterie-Regiment Nr. 58

Forum www.regiment58.fora.pl Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Zeltbahn/Płachta namiotowa


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.regiment58.fora.pl Strona Główna -> Umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

Ernst
Administrator


Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 181
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polkwitz/Breslau

PostWysłany: Nie 18:37, 01 Maj 2011    Temat postu: Zeltbahn/Płachta namiotowa

Zeltbahn/Płachta namiotowa

[link widoczny dla zalogowanych]

To nie jest żadne spotkanie westernowe, lecz pruski obóz polowy sprzed przełomu wieków. Z reguły król troszczył się o swoich grenadierów, dlatego też kwaterunek w namiotach (niem. Zelt) był ostatnią możliwością. Na wojskowych placach ćwiczeń, stanowiskach strzeleckich znajdowały się m.in. baraki z kamienia, falowanej blachy, bądź o konstrukcji szachulcowej, lecz nie budki, chaty czy namioty.

"Czynne oddziały będą spędzać więcej czasu na placach manewrowych w obozach namiotowych, powinny więc przyjąć na wyposażenie: dla oficerów, feldweblów, wachmistrzy i sekretarzy polowe krzesła, stoły, wełniane koce i sienniki obozowe. Dla podoficerów i żołnierzy wyłącznie wełniane koce i sienniki obozowe. Oddziały muszą obozować podczas walki, bądź manewrów - będzie więc produkowane przenośne wyposażenie namiotowe: dachy ochronne oraz namioty, które - o ile to będzie możliwe - będą wyposażone w sienniki."

[link widoczny dla zalogowanych]

W związku z tym od 1893 roku żołnierze noszą ze sobą wyposażenie namiotowe, składające się z woreczka na akcesoria, który trzymano zapięty w poprzek w tornistrze, jak i płachty namiotowej, która była troczona nad płaszczem. W woreczku znajdowały się trzy okute, drewniane maszty, trzy śledzie z drewna bądź metalu (w późniejszym okresie) oraz sznurki. Sama płachta była produkowana z cienkiego płótna żaglowego, który wsiąkał wilgoć i był wciąż wodoodporny. Płachta namiotowa mierzyła 1,60 na 1,60 m i była zszyta z dwóch części. Krawędzie były obszywane.

Barwa płachty była brązowa, zaś od 1915 roku produkowano ją w kolorze trzciny, bądź szarym. Przedwojenne guziki oraz oczka z mosiądzu i niklowanego żelaza ustąpiły [z czasem] na rzecz ersatzowych odpowiedników z ocynkowanego żelaza. Nadreńskie regimenty mogły biwakować wyłącznie w sile batalionu, ponieważ w przeciwnym razie istniałoby niebezpieczeństwo, że w wolnym czasie z płacht namiotowych zostanie złożona kolońska katedra... a na poważnie: płachta namiotowa jest praktycznym elementem wyposażenia z wieloma możliwościami użytkowania, lecz z jedną tylko płachtą namiotową, którą posiadał żołnierz nie można było wykonać właściwie namiotu.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Materiał ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ernst dnia Nie 19:26, 01 Maj 2011, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.regiment58.fora.pl Strona Główna -> Umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin